Naudinga žinoti
Šioje svetainėje dalinamės populiariausiais įrašais, sulaukusiais didžiausio susidomėjimo bei komentarų. Pateikta informacija – grįsta medicinos mokslu, redaguota profesionalių sveikatos priežiūros specialistų.
Bučiniai gali prailginti gyvenimo trukmę. Teigiama, jog kasdieninis bučiavimąsis, tai teigiamų emocijų išraiška, todėl tie žmonės linksmesni, darbingesni, pozityvesni.
Bučiavimasis didina susižavėjimą partneriu bei didina pasitenkinimą santykiais.
Dažnesnis bučiavimasis gali sustiprinti imunitetą, nes per seiles dalijamąsi bakterijomis.
Bučiuojantis skatinami išsiskirti hormonai - oksitocinas, dopaminas bei serotoninas. Šie hormonai gali sukelti euforiją, be to, skatina jaustis meilesniems.
Bučiuojantis gerėja odos būklė. Bučiuojantis dirba veido raumenys, be to, pagerėja odos kraujotaka dėl ko skatinamas gamintis kolagenas bei elastinas.
Bučiuojantis gali sumažėti kito hormono - kortizolio kiekis dėl ko sumažėja nerimas bei stresas.
Bučinio natūralus kvapas dažnai padeda apsispręsti dėl tolimesnių santykių.
Bučiuojantis galima užsikrėsti lytiškai plintančioms infekcijomis, pavyzdžiui, Herpes.
Bučinių galia
Makštis - unikalus moters vidinis lytinis organas
Makštis išsivalo pati! Makšties sienelėse yra įvairių liaukų, kurios išskiria sekretą, ne tik drėkinantį makštį, bet ir palaikantį jos sveiką, švarią rūgštinę terpę.
Makštis - labai elastingas organas! Ramybės būsenoje makštis yra apie 8-10 cm ilgio ir 3-4 cm pločio. Lytiškai susijaudinus, tam tikros liaukos, išskirdamos sekretą, drėkina makštį ir ji gali pailgėti net 3 cm. O makšties viršutinė dalis, esanti prie gimdos kaklelio gali praplatėti iki 4 cm. Susijaudinus, į apatinę makšties dalį priplūsta kraujo, todėl, makšties raumenys įsitempia ir skersmuo sumažėja net trečdaliu!
Makštis gali ritmiškai susitraukinėti! Nevalingi, bet ritmiški makšties susitraukimai vyksta orgazmo metu. Makšties susitraukimų skaičius - įvairus. Dažniausiai, vieno orgazmo metu susitraukia 8-12 kartų.
Makštis moka prisitaikyti! Ji prisitaiko prie partnerio varpos dydžio. Dėl šios unikalios makšties savybės moters ir vyro lytinių organų neatitikimo atvejai yra itin reti!
Makštis - kelias į gyvenimą! Ji gali tapti ir keliu, kuriuo į pasauli atkeliauja naujagimis. Gimdymo metu, naujagimio galvutei slenkant makštimi, ji po truputį tempiama, ir plečiasi tiek, kiek reikia, kad užgimtų naujagimis.
Lytiškai plintančios infekcijos (LPI). Kas tai?
Lytiškai plintančios infekcijos - tai infekcijos, kurios plinta dažniausiai lytinio kontakto meto nuo užsikrėtusio žmogaus.
Užsikrėsti galima ne tik lytinių santykių metu - vaginaliniais, oraliniais, analiniais būdais, bet ir odos-odos, nėštumo, gimdymo bei žindymo kontakto būdais. Infekcija plinta ne tik lytinio kontakto metu per sėklą ar makšties išskyras, yra ir daugiau būdų. Tai kraujo, seilių, odos-odos kontakto keliais.
Užsikrėtus dažnai nejaučiama jokių simptomų. Taigi, kuo tai pavojinga? Lytiškai plintančios infekcijos gali sukelti mažojo dubens uždegimą. Todėl gali atsirasti pakitimų pilvo ertmėje, o tai gali turėti įtakos vaisingumui. Atsiradę pakitimai, pvz.: sąaugos, gali turėti įtakos norint pastoti: atsiranda kiaušintakio nepraeinamumas ir kiaušinėlis negali keliauti kiaušintakiu.
O jei būsi tas nesėkmingasis, kuris jaus simptomus ir susirgsi rimtesne infekcija - kreipkis į gydytojus, nes jie ,dažniausiai, gali padėti.
Simptomai gali būti labai įvairūs. Nuo paraudimų ar pūslelių lytinių organų srityje atsiradimo, iki temperatūros pakilimo, ar kraujavimo iš išangės.
Nenori užsikrėsti? Žinoma, kad ne! Tada mažink riziką užsikrėsti.
Vengti: didelės partnerių kaitos, narkotikų bei alkoholio (juk tai gali paskatinti neatsakingus lytinius santyklus. Juk gali??! Taip pat, per panaudotus švirkštus, jei zmogus užsikrėtęs ŽIV, gali būti pernešama infekcija).
Rekomenduojama: barjerinės kontraceptines priemonės - vyriškas, moteriškas ar burnos prezervatyvas. Vakcinacija: ŽPV, hepatitas B. Tikrintis profiklaktiškai dėl LPI (tikrai NE gėda!!!).
Kokios išskyros yra laikomos normaliomis?
Nesuklysime, teigdamos, jog kone visos moterys susiduria su išskyromis iš genitalijų. Dažnai šis susidūrimas moterims buna nemalonus, neraminantis, todel jos kreipiasi į gydytoją, norėdamos sužinoti, ar tai yra NORMALU?
KAS YRA NORMALU? Kiekvienos moters išskyrų pobūdis, kiekis, kvapas gali kiek skirtis. Ir tai yra tikrai NORMALU. Visos moterys turi skirtingas mėnesines, taip pat gali turėti ir kiek skirtingas išskyras. Išskyrų spalva, pobūdis, gausumas labai priklauso nuo moters ciklo dienos.
NORMALIOS išskyrų spalvos yra: balta, vos gelsva, permatoma, kreminė, rausva ir rusva (prieš ar po mėnesinių).
NORMALUS išskyrų kvapas yra: bekvapės, šiek tiek aitraus ar saldaus kvapo. Kvapas neturi būti stiprus ir aštrus, itin lengvai užuodžiamas.
NORMALI išskyrų konsistencija yra: vientisos, skystos, lipnios, tirštos, tąsios.
Esant NORMALIOMS išskyroms, neturite jausti jokių kitų neraminančių simptomų.
NORMALIOS išskyros yra jūsų išskyros, kurias jūs pažistate ir kurios kartojasi kiekvieną mėnesį ir kinta vienodai pagal ciklo dienas.
Pastebėjus jums neįprastas, nemalonaus kvapo, ar neįprastos spalvos išskyras, atsiradus papildomiems simptomams, kreipkitės į gydytoją ginekologą.
Sperma ir spermatozoidai
Spermą sudaro: spermatozoidai ir kitų liaukų išskiriamas sekretas (skystis).
Spermoje yra nedideli kiekiai maistinių medžiagų tokių kaip: kalcis, fruktozė, amino rūgštys, kalis, cinkas, citrinos rūgštis.
Spermos ejakuliate yra nuo 5 - 10 kolorijų.
Spermos sekretą (skystį) gamina prostata, sėklinės pūslytės bei šlaplės stormens ir šlaplės liaukutės.
Sperma, skirtingai nei pas moteris kiaušinėliai, gaminasi iki kol vyras gyvas.
Spermatozoidai gaminami sėklidėse.
Spermatozoidai bręsta ir pasikeičia sėklidėse per ~3 mėnesius.
Moters lytiniuose organuose spermatozoidai gali išlikti gyvybingi iki 5 dienų!
Antsvoris ir nutukimas turi įtakos spermatozoidų kokybei bei kiekybei. Tai reiškia, kad gali būti spermatozoidų mažiau, jie ne tokie aktyvūs ir pan.
Spermatozoide užkoduota ,,X" chromosoma arba ,,Y" chromosoma. Jei spermatozoidas su „ X" chromosoma apvaisina kiaušialąstę, vystysis moteriškos lyties gyvybė, o jei „Y" - vyriškosios. Vyrai su viena sėklide puikiausiai gamina spermatozoidus ir gali susilaukti vaikų.
Mitai ir faktai apie mergystės plėvę
Mergystės plėvė plyšta tik pirmųjų lytinių santykių metu. MITAS !
Mergystės plėvė gali plyšti neturint lytinių santykių. Tai gali įvykti intensyvaus sporto metu, jodinėjant, važinėjant dviračiu, įvairių traumų metu, naudojant netinkamo dydžio tamponą.
Visos mergaitės turi mergystės plėvę. MITAS !
Retai, tačiau būna ir taip, jog mergaitė gimsta neturėdama mergystės plėvės. Jos sveikatai ir lytinio gyvenimo kokybei įtakos tai neturi.
Mergina/moteris turinti lytinių santykių neturi mergystės plėvės. MITAS !
Mergystės plėvę sudaro elastingas audinys. Jeigu mergystės plėvė itin elastinga ir vyro varpa nedidelė, net ir turint lytinius santykius per makštį, ji gali likti visiškai sveika iki momento, kada moteris gimdys natūraliais takais.
Pirmojo karto metu gali pasirodyti kraujo del mergystės plėvės plyšimo. MITAS ! Bet truputį ir FAKTAS !
Pirmųjų lytinių santykių metu apie pusei merginų pasirodo kraujo, tačiau, tai nėra susiję su kraujagyslių beveik neturinčia mergystės plėve. Pirmojo karto metu dažniausiai kraujo pasirodo dėl makšties gleivinės pažeidimų, kai ji nebūna pakankamai drėgna. Tačiau... jeigu mergystės plėvės elastingumas mažas, ji standesnė ir tvirtesnė, tuomet gali pasirodyti labai nedidelis kiekis kraujo ir del jos plyšimo.
Mergystės plėvė dengia įeiga į makštį ir apsaugo nuo infekcijų sukėlėju, kurie gali patekti iš šlapimo takų. MITAS !
Mergystės plėvės, kaip ir visi kiti mūsų organai - skirtingos! Jos turi įvairiausių dydžių ir formų angeles, pro kurias prateka mėnesinių kraujas. Todėl logiška, kad pro angeles gali patekti ir infekcijų sukėlėjai.Tik 1-2 is 1000 mergaičių mergystės plėvė yra aklinai uždara. Tokiais atvejais, prasidėjus mėnesinėms, negali ištekėti kraujas, todėl mergystės plėvėje turi būti padaromos angelės operaciniu būdu.
Mėnesinės - kas tai ir iš kur pašaipos?
Mėnesinės (menstruacijos) - tai kasmėnesinis gimdos gleivinės pasišalinimas iš gimdos. Gimdos gleivinė - tai gimdos vidinis sluoksnis, dar vadinamas endometriumu. Veikiant hormonams maždaug mėnesio laikotarpio ciklu gimdos gleivinė išvešėja (išauga) ir pasišalina.
Mėnesinės vyksta kas 21 - 35d. Normalu, kad menesinės nevyksta visiškai reguliariai, pavyzdžiui nesikartoja kas 24d., o kartais būna kas 21d. ar 28d. ir pan.
Mėnesinių gausumas jvairus. Vienos merginos gali kraujuoti vos kelias dienas labai negausiai, o kitos net ir 7d. Mėnesinės gali būti ir labai gausios, tokiu būdu pablogindamos gyvenimo kokybę. Taip pat, vykstant mėnesinėms gali pasirodyti nedidelių krešuliukų.
Kodėl vis dar galima išgirsti pašaipų kalbant apie mėnesines? Labai džiugu, kad laikai keičiasi ir atsiranda supratimas, didesnis palaikymas (ypač moterų tarpe). Tačiau, vis dar galima išgirsti ir pasišaipymų, dažniau iš jaunesnių vaikinų.
Iš kur tai kyla? Tikriausiai, kad trūksta lytiškumo ugdymo, atviro kalbėjimo tiek su vaikinais, tiek su merginomis. Užtvirtinimo, kad tai, kas vyksta mūsų kūne yra normalu, galbūt ne visada malonu, bet pats vykstantis mėnesinių procesas tik parodo, kad viskas vyksta taip, kaip turi vykti, kad viskas gerai.
Vaisingų dienų stebėjimas
Kam tai reikalinga? Planuojant nėštumą - TAIP. Norint apsisaugoti nuo nėštumo - NE. Šie būdai gali būti naudojami stebėti VAISINGOMS DIENOMS, tačiau ne NEVAISINGOMS.
Kaip skaičiuoti savo VAISINGAS dienas? Pirmiausia, reikia žinoti, kiek dienų trunka jūsų mėnesinių ciklas. Ciklo trukmė skaičiuojama nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų mėnesinių pirmos dienos.
Ovuliacija - vidurinė jūsų ciklo diena. Tai - svarbiausias atskaitos taškas kalbant apie vaisingas dienas. Vaisingos dienos laikomos kelios dienos iki ovuliacijos, ovuliacija ir kelios dienos po ovuliacijos. Tačiau kai moters makšties terpė yra itin palanki, o partnerio spermatozoidai labai gyvybingi, jie gali išgyventi moters organizme net apie 5 paras. Todėl, kai kuriuose šaltiniuose vaisingos dienos apibūdinamos 5 dienos iki ovuliacijos ir 2-3 dienos po jos.
Tai ar įmanoma tiksliai 100% visada žinoti savo vaisingas dienas? DAŽNIAUSIAI, NE. Nebent jūsų mėnesinių ciklas yra toks tikslus, kad kiekvieną mėnesį apima lygiai tokį patį dienų skaičių.
Dažniausiai mėnesinių ciklo trukmė šiek tiek skiriasi kiekvieną mėnesį plius minus keliomis dienomis. Todėl ir vaisingos dienos taip pat kinta.
Norint pastoti, naudotis tokiu skaičiavimo būdu - tikrai saugu, kadangi pastojimo rezultatas, jus džiugins. Tačiau, norint apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, šis būdas netinkamas, nes jis nepakankamai tikslus ir patikimas.
Taip pat, mūsų kūnas rodo vaisingų dienų signalus: padidėjusi bazinė kūno temperatūra, pagausėjusios išskyros (dažniausiai permatomų gleivių pavidalu).
Ovuliacijos testas yra skirtas vaisingoms dienoms numatyti.
Pageidaujant pastojimo, šiuos būdus naudojant kartu, tikrai galite sulaukti teigiamo rezultato.
Norint apsisaugoti nuo nėštumo, geriau rinkitės patikimesnes apsaugos priemones.